מה קונים לפני טיסת סקי?

חופשת סקי היא אחת החופשות הטובות ביותר שיש: שבוע או יותר של שלג, גלישה, אוכל טוב וניתוק מוחלט משגרת היום יום ומזג האוויר. זו הזדמנות נהדרת ליהנות מנפלאות של חורף אמיתי. בכדי ליהנות מחופשה שכזאת ולא להעסיק את עצמכם עם טרדות קטנות או גדולות, יש להצטייד כמו שצריך. מי שמגיע לחופשת סקי מישראל בוודאי יוכל להיעזר בכמה עצות בכל הנוגע לציוד הנדרש שהרבה ממנו לא משמש אותנו בחיי היום יום כאן בארץ.

במאמר הבא נתייחס לציוד הנדרש בעת חופשת סקי ודגשים לגביו: מה חשוב, על מה ניתן לוותר והיכן להשיגו.

ציוד סקי

איך מצטיידים לחופשת סקי?

את רשימת הציוד נערוך בשני חלקים שונים החלק הראשון יוקדש לביגוד והשני לכל הציוד הנלווה. את הציוד ניתן להשיג בקניון בחיפה למשל ובחנויות ספורט מובחרות. כאשר מתכננים את החופשה יש לקחת בחשבון גם את הציוד והעלות שלו.

 

ביגוד סקי

כאשר אנחנו מתכננים את ביגוד הסקי שלנו אנחנו צריכים לחשוב עליו כשכבות כאשר באופן רגיל נשתמש בשלוש שכבות של ביגוד שיספיקו לרוב המצבים.

  1. שכבה ראשונה – תחתונים וגופיה. מדובר כמובן בתחתונים וגופיה ארוכים. הם עשויים מחומרים סינטטיים שונים וזאת בכוונה. כותנה יכולה לספוג אליה זיעה במאמץ ולהשאיר מעט רטיבות. את הרטיבות הזו אולי לא נרגיש מיד, אבל לאחר סיום המסלול, על המעלית, הרטיבות הזו תגרום להרגשת קור עז. ביגוד הסקי בכלל מיועד לבידוד אבל יחד עם זאת גם לנידוף זיעה יעיל. לא מומלץ לרכוש שכבה ראשונה של תחתונים וגופייה עבים מידי. אלו מיועדים לעמידה ממושכת ללא תנועה בקור, למשל חיילים בשמירה.
  2. שכבת ביניים – בשכבת הביניים נלבש חולצת מיקרופליס. על הרגליים לא נלבש שכבה שלישית אלא ישר את מכנסי הסקי. לימים מעוננים או מושלגים בהם הקור מורגש יותר, נוכל לבחור פליז בעובי בינוני. שכבה רביעית מומלצת למי שבאמת סובל מאד מקור וגם למי שמתחיל בגלישה. אותם אנשים נופלים הרבה ונמצאים הרבה זמן באותו מקום ויכול להיות שזה יגרום להרגשת קור. את השכבה הרביעית ניתן לקחת איתנו בתיק.
  3. מכנסי סקי – מכנסיים איכותיים הם תנאי הכרחי לחופשה מוצלחת. מתחילים או גולשי סנואובורד שנופלים יותר, ילמדו להעריך מכנסיים טובות עם רמת אטימות טובה לרטיבות. לאלו האחרונים מוטב להצטייד אפילו במכנסיים ייעודיים עם הגנות נוספות לברכיים. טיפ – מכנסי שלייקס הם מומלצים מכיוון שהם דווקא מורידים לחץ מאזור המותניים והבטן.
  4. מעיל סקי – מעיל סקי טוב הוא אולי החלק הכי חשוב בביגוד. מה עושה מעיל סקי לטוב? שלושה דברים: רמת אטימות גבוהה לרטיבות; רמת נידוף טובה לזיעה; שימושיות רבה בדמות כיסים ופתחים שונים. אלו האחרונים יעזרו לכם בכדי לווסת את החום בתוך המעיל. הקפידו על כך שניתן לתפעל את כל פתחי המעיל גם עם כפפות.

ציוד נוסף

לעיתים, ניתן יהיה לשכור את חלק מהציוד המוזכר כאן. אנחנו ממליצים לרכוש את הציוד שלכם בייחוד אם אתם מתעתדים לנסוע שוב לחופשת סקי.

  1. קסדה – קסדת הסקי היא ציוד הכרחי לגלישה בטוחה. הקסדות בימינו כל כך טובות ונוחות, וממילא מזג האוויר מצריך כיסוי ראש, כך שאין ממש סיבה לוותר עליה. יש לציין שלילדים היא חובה בכל אתרי הסקי. הדבר הראשון בקסדה הוא שזו קסדת סקי שעומדת בתקני Snell או CE או ASTM. בחירת הקסדה עצמה מתחילה תמיד בהתאמה לראש. קסדה טובה ובטיחותית היא קודם כל קסדה שמתאימה בדיוק לראש. לאחר מכן, ניתן לבחור לפי עוד תכונות כמו רמת אוורור ומשקל. שני אלו יהיו גם חשובים ביחוד לימים ארוכים של גלישה.
  2. מסכה – זהו פריט ציוד הכרחי. צריך לחשוב על מספר דברים כאשר קונים אותו: התאמה בין המסכה לקסדה; התאמת מסכה למשקפי ראיה אם צריך; רמת הגנה מספקת מהשמש. עדשה שקופה תהיה טובה רק לימים מעוטי אור. ביתר הימים צריך יהיה להשתמש בעדשה מסננת כאשר הצהובה תתאים לרוב המצבים בצורה הטובה ביותר.
  3. משקפי שמש – רצוי מאד לקחת איתנו משקפי שמש טובים. אלו יהיו שימושיים בעיקר בזמנים של מנוחה או אפילו בזמן שנשב לשתות ולאכול משהו בחוץ בשמש.
  4. תיק – תיק גב למי שצריך, יכול להיות מאד שימושי. ניתן יהיה לשים שם ביגוד, סנדוויצ'ים או כל דבר אחר. בנשיאת התיק נוכל להתחלק בין כמה אנשים. שימו לב שאתם רוכשים תיק ספורט קטן וצר שיהיה צמוד לגב גם בעת פעילות
  5. מחממים שונים – כדאי להצטייד במחממי צוואר ואוזניים שיהיו גם קלים לקיפול ונגישים לנו בכיס בכל עת. הם ישמשו אותנו על המעלית או בזמן גלישות מהירות בימים קרים.

 

אחד התנאים לחופשת סקי מוצלחת ללא הפרעות הוא ציוד נאות. ציוד כזה יאפשר לנו ליהנות מהגלישה ואפילו ליהנות מהשהיה בהרים ובמקום קר כחוויה בפני עצמה.

נגישות
גלילה לראש העמוד