מהי חרדת טיסה?

המחקרים מראים שלא מעט אנשים סובלים ברמה כזו או אחרת מחרדת טיסה, ועל כן או שהם ממעטים עד כמה שניתן לעלות על טיסה, או שהם עולים על טיסה אך בו זמנית סובלים מכל שנייה שהם על המטוס. מכאן שלצד העובדה שחרדה מעין זו עשויה להיות חסכונית (מונעת לצאת לחופשות בחו"ל), הרי שגם מדובר בתופעה שכלל אינה נעימה ושעשויה להקשות על בני המשפחה ואף להערים קשיים במקום העבודה. אי לכך בין אם מחפשים פתרון עבורכם ובין אם מחפשים פתרון עבור אנשים קרובים, ראשית נעצור להבין במה מדובר ולאחר מכן נציין מה ניתן לעשות, כי פשוט להישאר בארץ אינו פתרון.

עוצרים מבינים וממשיכים

לצד העובדה שאכן מדובר בבעיה, גם טוב להכיר שקיימים מגוון דברים שניתן לעשות בנידון, אך ראשית חשוב להבין ממה נובע הפחד, ולו בכדי להתאים את הטיפול הנכון ביותר. ובכן אנשים חשים חרדה מטיסה כיוון שהם פוחדים ממקומות סגורים, כיוון שהם חשים בחוסר שליטה, כיוון שהם פוחדים שהמטוס ייחטף, כיוון שהם פוחדים מטביעה, כיוון שהם חוששים מאסון אווירי וכדומה. לאור הדברים, מוטב שכל אדם יעצור להבין מהו מקור הבעיה, כאשר באופן כללי טיפול קוגניטיבי התנהגותי עשוי להוות פתרון ראוי. נשמע מעניין? למידע על טיפול בחרדת טיסה היכנסו לכאן!

נצמדים לנתונים סטטיסטים

ציינו שברגע שמבינים מהו מקור הפחד זוכים לטפל טוב יותר בתופעה ופה נרחיב שניתן לעבור סימולציות ובו זמנית לערב את קול ההיגיון, כאשר יש הרבה מקום לעובדות ולנתונים סטטיסטים. במה מדובר? ובכן אדם שמפחד שהמטוס יתרסק צריך לבחון כמה מטוסים התרסקו בשנה האחרונה ומנגד כמה מכוניות עשו תאונה בשנה האחרונה. הנתונים עצמם עשויים להוות הקלה עצומה – לסייע לעלות על טיסה.

חרדת טיסה

כאן הקברניט

מעניין לדעת שבחלק ממטוסי אל על ניתן למצוא את הקברניט אלון פרג בתפקיד המרגיע הלאומי – הוא מסייע לאנשים לחוש בשליטה, וזאת כי הוא פורט את הסכנות ואת התופעות שכרוכות בטיסה, משמע העובדה שאדם מהימן מסייע לחוש בעניינים ממזערת באופן מהותי את סף החרדה עבור רבים.

נגד הטבע

יש שמייחסים לפחד מטיסה סיבות טבעיות, כי עם כל הכבוד לנו בני האדם, אנו לא אמורים להיות בעלי כנף – אנו לא אמורים להיות באוויר. מכאן שאומנם מדובר בפחד טבעי, אך בפחד שאינו רציונלי, כי כפי שציינו הנתונים היבשים מעידים שטיסה נחשבת מאוד בטוחה. עם זאת, עדיין אנשים רבים נוטים לחוש בעת הטיסה סחרחורת, נשימה לא מסודרת, זיעת יתר ואף בחילה – מכלול שלם שמעיד על חרדה.

טיפ לקראת המראה

מבקשים טיפ לקראת הטיסה הבאה? חשוב ביותר לדון על החרדות עוד לפני ההגעה לנמל התעופה, ולו בכדי להבין האם ליטול כדורי הרגעה, לבחון מכלול של עובדות מרגיעות, או בכדי לעבור מראש טיפול קוגניטיבי התנהגותי. שנסכם? בזכות הטיפול הנכון הרבה יותר אנשים מצליחים לעלות על טיסה ובאופן כללי יותר נהנים מסך החוויה.

נגישות
גלילה לראש העמוד