5 טיפים להתמודדות עם חרדת טיסה

חרדת טיסה היא אחת מהחרדות הנפוצות ביותר. למעשה, גברים כמו גם נשים אשר סובלים מהחרדה הזו עלולים לסבול מתופעות פיזיות ונפשיות שמגיעות לידי ביטוי בדפיקות לב מואצות, זיעה מוגברת, נימול, חולשה וחוסר יציבות לצד מחשבות טורדניות ובלתי פוסקות. זה הזמן להסביר כי כל אדם יכול להגיב בצורה שונה לחרדה, כאשר על פי ההערכות כ-10%-30% מכלל האוכלוסייה סובלים מהחרדה הזו. ככל שחרדת טיסה איננה מטופלת, היא עלולה להוביל להימנעות מוחלטת מעלייה למטוס ואפילו התקפי חרדה קשים ביותר שנמשכים לפרקי זמן ארוכים. על כן, אם אתם מתכננים בקרוב לטוס אך נאלצים להתמודד עם החרדה הזו, להלן חמישה טיפים שיסייעו לכם להתמודד בצורה הטובה ביותר.

טיפול תרופתי

במקרים שבהם החרדה משתלטת על המחשבות ויוצרת הימנעות מוחלטת מעלייה למטוס, אפשר בהחלט לשקול טיפול תרופתי להתמודדות עם חרדת הטיסות. מדובר בתרופות מרשם אותן מקבלים במרשם דרך הפסיכיאיטר, כאשר בין התרופות הנפוצות ניתן למנות את תרופת הציפרקלס הנחשבת לנפוצה מאוד בעבור מטופלים שסובלים מחרדה, ואבן כמו גם קלונקס. החלטה לגבי נטילה של תרופות צריכה להתבצע אך ורק לאחר פגישה עם פסיכיאטר, כאשר כל הפסקה של תרופות צריכה להתבצע בתיאום אל מול הרופא. שימו לב כי נטילה של תרופות מלווה גם בתופעות לוואי, ועל כן צריך לקחת את זה בחשבון כאשר בוחרים לקבל טיפול תרופתי שיכול לסייע מאוד לטובת התמודדות עם החרדה הזו.

 

 

טיפול CBT

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם להתמודד עם חרדת טיסות. מדובר בטיפול שנמצא בשורה של מחקרים כבעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בטיפול בחרדה, וזאת בשל היותו טיפול ממוקד המתבצע במסגרת של בין 8-12 מפגשים, בהתאם  לצורך. טיפול זה מתמקד בשינוי של הרגלי החשיבה וההתנהגות שאינם מקדמים, וזאת על ידי חשיפה מבוקרת למקור שיוצר את החרדה. מטופלים שסובלים מחרדת טיסות דיווחו על שביעות רצון גבוהה הן כתוצאה מהכלים אותם קיבלו במסגרת הטיפול והן בשל היכולת לקבל שליטה מחודשת על הרגשות ועל התחושות שיוצרות את החרדה, מתוך מטרה להפחית אותה ואפילו לשלוט בה עוד לפני שעולים על הטיסה.

תרגול מדיטציה

בשנים האחרונות המודעות לגבי הנושא תרגול של מדיטציה בחיי היום יום עלתה, בייחוד בכל הקשור להתמודדות עם חרדה. תרגול של רבע שעה ביום של מדיטציה יכול לחולל פלאים גם מבחינת הרווחה הנפשית וכן מבחינת היכולת להתמודד עם המחשבות שיוצרות את חרדת הטיסה. כאן תוכלו למצוא מדריך מצוין שיסייע לכם לתרגל מדיטציה בקלות, כל זאת מתוך מטרה להפחית את החרדות ובכך ליצור גם רווחה נפשית.

ליווי אישי על ידי קברניט

חברות תעופה גדולות החלו לספק לרשות הנוסעים אפשרות לעבור קורס אחד על אחד עם קברינט, מתוך מטרה להפחית את החרדה הנוגעת לאירועים דרמטיים שעלולים להתרחש בזמן הטיסה – החל מהתרסקות ועד כיסי אוויר. הליווי מתבצע למשך מספר מפגשים ונועד לסייע לכם להתמודד עם החרדה. בנוסף, ניתן לקחת חלק בקורסים קבוצתיים שנערכים בנמל התעופה בן גוריון מטעם חברות התעופה, ובכך לא רק להפחית את החרדה במסגרת של טיפול אלא גם ליצור מרחב קהילתי תומך. הליווי על ידי קברניט מתבצע לא רק אחד על אחד או במתכונת של קורס אלא גם בעת ההגעה לטיסה, כולל עדכון של צוות הדיילים.

לסיכום

חרדת טיסות היא חרדה נפוצה שמשפיעה על אלפי בני אדם בכל רחבי העולם, כמו גם בישראל. אם גם אתם סובלים מהחרדה הזו, זכרו כי אין מדובר בגזרת גורל אלא ניתן בהחלט לטפל, וזאת באמצעות הדרכים אותן הצגנו לכם כאן במדריך.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד