רשלנות רפואית בטיול בחו"ל

רשלנות רפואית בטיול בחו"ל

רוב הטיולים לחו"ל מתנהלים בסך הכל באופן תקין, למרות שתמיד ישנם סיבוכים קטנים, כאלה ואחרים. עם זאת, מדי פעם מתרחש מקרה יוצא דופן, שמחייב התערבות מיוחדת. בתחום הרפואי, מקרים כאלה עשויים להיות מסובכים במיוחד. מה חשוב לדעת, על רשלנות רפואית בטיול בחו"ל?

חוסר היכרות

חלק מהנסיעות לארצות אחרות, הן כיום נסיעות סביב נסיבות משפחתיות או נסיעות עבודה חוזרות. במקרים כאלה, מדובר פעמים רבות באותם יעדים ולנוסע יש היכרות הולכת ומשתפרת עם המקום וגם אנשי קשר מקומיים שערוכים לסייע לו. עם זאת, לא כך המצב תמיד. בנסיעה למטרות טיול, המצב הנפוץ הוא נסיעה למקום שחדש לנו. זאת, לצד תנועה מתמדת, כך שכל הזמן נמצאים בסביבות חדשות. מה הם מספרי החירום הרפואיים כאן? היכן בית החולים הקרוב? בירור המענה לשאלות פשוטות כאלה, עשוי להיות משמעותי במקרי חירום. במהלך הטיפול הרפואי עצמו, חוסר ההיכרות עשוי להתבטא באופנים, שבגללם רשלנות רפואית לא תזוהה ככזו או לא תטופל ביעילות. למשל – אי הבנת השפה המקומית, הגעה לבית חולים מקומי בו דוברי האנגלית מעטים או חוסר היכרות עם נהלי וחוקי המקום, בכל הנוגע לטיפול רפואי וזכויות רפואיות. דמיינו מצב, שבו בית החולים שאליו אתם פונים, התפרסם בתקשורת המקומית בהקשר מקרים רבים של רשלנות רפואית. סביר מאוד שכלל לא שמעתם על כך. כך שסביבה לא מוכרת, מגבירה את הסיכונים של רשלנות רפואית בחו"ל.

רשלנות רפואית בטיול בחו"ל

רגל פה, רגל שם

עוד היבט מסבך, הוא העובדה שהמידע הרפואי על התייר, מפוזר במצב של טיפול רפואי, בין שתי מדינות שונות. גם אם מטפלים בו רופאים מקומיים טובים, מידע רפואי לו יזדקקו מהעבר, זמין רק בישראל. בנוסף, את אופני הטיפול המקובלים הם מכירים, אבל רק לגבי ארצם – לא לגבי טיפולים או תרופות שקיבל החולה בעבר בארץ. כך שישנו לעתים "קצר בתקשורת", מבחינות רבות ומשמעותיות. מחמירה את המצב, העובדה שתייר נוטה יותר לדבוק בתכנית הטיול – אף אחד לא שש לשבש טיול שלם בגלל מקרה רפואי. ואז ייתכן שהטיפול הרפואי מתמשך בחו"ל, על פני כמה מקומות ואפילו מדינות שונות. לא אידיאלי. במצב של תביעת רשלנות רפואית, ישנה השאלה היכן יתקיים המשפט – בארץ המוצא או בארץ בה התרחש לכאורה מקרה הרשלנות. נקודה זו משמעותית, מאחר שעשויים להיות מסמכים רפואיים רלבנטיים שנמצאים בשני המקומות, כמו גם עדים שנמצאים בשניהם.

גורם הזמן

בירורים דרך מתרגמים (לעתים מאולתרים ולא איכותיים), מול חברת הביטוח בארץ, מול גורמים בארץ וכדומה, עשויים להפוך את הטיפול הרפואי למסובך ואיטי יותר. כמובן, סרבולים אלה, עשויים לתרום להתרחשות מקרי רשלנות או לכך שהם לא יזוהו או לא יתועדו. כמו כן, יכול להיות מצב של "הצתה מאוחרת" מצד נפגע הרשלנות, שמבין רק בהמשך הטיול שמשהו לא תקין בטיפול שקיבל. אולי אפילו רק אחרי חזרתו לארץ.

לסיכום

למרות שמדובר בנושא יוצא דופן, גם הוא עשוי להתרחש. לכן, חשוב להיות מודעים וערוכים לו, לפני יציאה לטיול בחו"ל.

נגישות
גלילה לראש העמוד